Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2026/2027
W dniu 11 maja rozpoczął się nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2026/2027. W Powiecie Kłobuckim jest w całości prowadzony drogą elektroniczną. Doświadczenie lat poprzednich pokazuje, że ta forma rekrutacji doskonale się sprawdza, nie tylko pozwalając kandydatowi na sprawne wyszukanie wybranej szkoły i zgłoszenie swojej kandydatury, ale również na bieżące monitorowanie rekrutacji i dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb uczniów.
Cztery zespoły szkół ponadpodstawowych w Powiecie Kłobuckim w swojej ofercie edukacyjnej na rok 2026/2027 proponują absolwentom szkół podstawowych szeroki wybór oddziałów z rozszerzonymi programami nauczania z różnych przedmiotów, zarówno w technikach, liceach ogólnokształcących jak i branżowych szkołach I stopnia. Naukę można również kontynuować w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych oraz w Branżowej Szkole II Stopnia w Kłobucku.
Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych będzie przebiegał etapami:
I ETAP
ZAKŁADANIE KONTA I WYBÓR SZKOŁY
Od dnia 11 maja 2025 roku kandydat do szkoły ponadpodstawowej zakłada konto w systemie NABÓR OPTIVUM na stronie: http://slaskie.edu.com.pl
Po zgłoszeniu się do systemu kandydat wybiera trzy szkoły, do których chciałby uczęszczać. Następnie buduje tzw. listę preferencji. Polega to na wyborze w tych szkołach klas, w których chciałby się uczyć. Klasa, którą wybierze jako pierwszą na liście, system uzna za najważniejszą dla kandydata, a ostatnią z listy jako klasę, którą jest najmniej zainteresowany. Klasy można układać niezależnie od kolejności wybranych wcześniej szkół.
II ETAP
ZŁOŻENIE WNIOSKU
Do dnia 22 czerwca 2026 roku za pośrednictwem swojego konta internetowego w systemie kandydat drukuje podanie o przyjęcie do szkoły. Na wydrukowanym podaniu nie wolno nanosić już żadnych zmian. Podanie musi być podpisane przez kandydata oraz przez jego rodziców lub prawnych opiekunów. Kandydat dostarcza podanie tylko do szkoły pierwszego wyboru - pierwszej z listy preferencji. W szkole podanie zostanie zweryfikowane przez Komisję Rekrutacyjną pod względem zgodności z danymi w systemie.
III ETAP
UZUPEŁNIENIE WNIOSKU
Do szkoły pierwszego wyboru kandydat dostarcza następujące dokumenty:
- od 26 czerwca do 10 lipca 2026 roku - świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ośmioklasisty.
IV ETAP
OGŁOSZENIE LIST KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH
Dnia 15 lipca 2026 roku w szkołach ponadpodstawowych zostaną wywieszone listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Kandydat może też na swoim koncie w systemie VULCAN zapoznać się z wynikami naboru.
V ETAP
POTWIERDZENIE WOLI PRZYJĘCIA DO SZKOŁY
Od dnia 15 do 20 lipca 2026 roku kandydat sprawdza, do której szkoły został przyjęty i dostarcza oryginał świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu – jeżeli wcześniej nie zostały dostarczone.
Dnia 21 lipca 2026 roku nastąpi wywieszenie list uczniów przyjętych do szkoły oraz podane zostaną informacje o wolnych miejscach w oddziałach.