do góry
ikonaKalendarium cyklicznych wydarzeń kulturalnych w powiecie w roku 2025ikonaPraca aptek od dnia 01.01.2025 r.
Strona główna Aktualności

Kolejne, tym razem wrześniowe „za pan brat” z Grekami

15 Grudzień 2022
kategoria:
Aktualności
 

Wrzesień to czas, kiedy szkolna machina powoli się rozkręca. Zazwyczaj. To zazwyczaj nie dotyczy kłobuckiej „Zagórskiej Jedynki”. Tu niczym u Hitchcocka, zaczyna się od trzęsienia ziemi, by później napięcie mogło narastać. Zamiast planować pracę na cały rok, poznawać zasady pracy i sposoby oceniania na zajęciach, oni ruszyli szkolić się praktycznie do kraju, który dał początki cywilizacji. Wiadomo, później nadrobili… Oni, czyli technicy: mechanicy CNC, pojazdów samochodowych, informatycy oraz żywienia i usług gastronomicznych.

Może zanim się rozkręcimy z opisem, podamy kilka suchych (czytaj nudnych), ale koniecznych faktów, dotyczących udziału młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku, w praktykach zagranicznych w Grecji. Projekt staży zagranicznych nr 2021-1-PL01-KA121-VET-000012095 realizowany był w ramach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowany był przez Unię Europejską. Wzięło w nim udział 39 uczniów i 3 opiekunów. Do Grecji wyruszyli 4 września 2022 roku by po odbyciu dwutygodniowej praktyki wrócić do Kłobucka, 17 września 2022 roku.   

Był to kolejny wyjazd uczniów naszej szkoły do Platamonas, miejscowości turystycznej położonej na Riwierze Olimpijskiej. Kąpiących się tam w morzu strzeże sam Zeus, wprost ze swojej głównej kwatery, a że są spokojni i nie wadzą nikomu kąpiąc się, to i Posejdon nie daje o sobie znać. W tym roku fale były wyjątkowo spokojne, a morze miało temperaturę nieosiągalną dla naszego Bałtyku i niebywale przyjemną dla ciał Jedynkowiczów. Mieszkańcy kurortu powoli zaczynają rozróżniać już nasze twarze, a nasi uczniowie czują się tam jak u siebie w domu. W końcu miejscowość tą odwiedziło już ponad 250 uczniów naszej szkoły w ciągu ostatnich kilku lat.

Co porabiali nasi Jedynkowicze, staraliśmy się podpatrywać i na bieżąco zamieszczać na profilu FB (https://www.facebook.com/klobuckzsnr1/ ) i stronie internetowej naszej szkoły (www.zsnr1-klobuck.edu.pl).

Technicy pojazdów samochodowych, technicy mechanicy CNC i technicy informatycy swoje greckie doświadczenia zdobywali w pracowniach specjalnie do tego celu przygotowanych. Pracownie odpowiednio wyposażono w sprzęt i pomoce naukowe przydatne przy zdobywaniu wiedzy. 

Zajęcia prowadzili greccy nauczyciele, czasem z pomocą polskich tłumaczy (mechanik samochodowy korzystał ze wsparcia tłumacza polskiego). Informatycy i mechanicy CNC oraz żywieniowcy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w języku angielskim. Co i jak robili, podpatrywaliśmy w Olympus Education Servises - możecie to też zobaczyć zaglądając na nasz profil FB lub stronę internetową. Technicy CNC zgłębiali podstawy sterowania, informatycy uczyli się programowania, a samochodziarze budowy i zasad działania układów pojazdów samochodowych. Olympus Education Servises to miejsce oddalone o 2,5 km od hotelu w którym mieszkaliśmy. Leży tuż przy autostradzie PATE, która to autostrada wzięła nazwę od pierwszych liter nazw miast które połączyła - Pireus, Ateny, Thessaloniki, Evzoni. Musicie wiedzieć, że po greckich autostradach jeździ się całkiem przyjemnie, a ich ceny są przyzwoite. Zresztą, tak jak i ceny cukru, nomen omen czasem importowanego nie skądinąd, jak z Polski... Jakość infrastruktury internetowej pozostawia zaś wiele do życzenia.

Nasi żywieniowcy pracowali w hotelowej kuchni, obsługując salę. Zdobywali wiedzę na temat życia, zwyczajów i żywienia greckiego. Zdarzyło im się odwiedzić typowy grecki dom, w czasie warsztatów z pieczenia "pity gyros". Co prawda z pity gyros wyszedł ostatecznie milk cake, ale co tam, pyszny był niesamowicie! Tajniki składników oraz sposobu przyrządzania milk cake'a, strzeżone od wieków i przekazywane z "babci-prababci" zgodziła nam się zdradzić Dymitra, a przed kamerą (pobyt był rejestrowany) wystąpiła wspólnie z synem Nikosem i naszymi praktykantami. Czując zapach pieczonego ciasta, usilnie do nas próbowała się dostać, zamknięta na tarasie Roxy. Roxy, to pupil domowników, szczeniak porzucony przez kogoś, a uratowany przez siostry Nikosa, kilka miesięcy wcześniej. W czasie wałkowania ciasta, mieszania składników kremu i przygotowywania cake'a, pani Dymitra chętnie opowiadała o greckich zwyczajach i odpowiadała na nasze pytania. A pytań było mnóstwo - od kuchni przez politykę do życia codziennego. Pani Dymitra to dietetyk z wykształcenia.

Wiecie, że na oliwie z oliwek można smażyć potrawy, wbrew obiegowej opinii? Wiecie, że wg słów Dymitry, spożywanie dziennie jednej czy dwóch łyżeczek oliwy działa "rakobójczo" na organizm ludzki? Wiecie, że typowy Grek to blondyn z niebieskimi oczami? A wiecie, że mianem Europy Grecy określali wszystkie tereny położone na północ od ich kraju i to za ich sprawą tak nazywamy obecnie kontynent, na którym mieszkamy?

No właśnie, a Oni już wiedzą. Nasi technicy wiedzą też, że w momencie kiedy Grecja wstępowała do Unii Europejskiej zażądała, aby język grecki stał się językiem urzędowym - na szczęście bez powodzenia. Pewnie nie wiecie też, że Grecy mogą budować farmy fotowoltaiczne na terenach rolnych, w przeciwieństwie do nas (u nas zgoda na taką budowę wymaga wielu pozwoleń). Już niebawem uniezależnią się od paliw kopalnych. Fotowoltaika i energia wiatrowa oraz biomasa i energia wodna, zastąpią energię pozyskiwaną z węgla brunatnego. Około 1,5 roku temu, Grecy po raz pierwszy całkowicie zaspokoili dobowe potrzeby energetyczne kraju z energii pozyskanej z OZE.

Tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiadywali się nasi Jedynkowicze podczas wyjazdów autokarowych. A jeździli zwiedzać i odwiedzać, czy to atrakcje turystyczne Hellady, czy zakłady pracy lub centra naukowe. I tak na przykład, po tygodniu zdobywania doświadczeń w greckich warsztatach, zakładach, firmach produkcyjnych i hotelowych kuchniach, ruszyli w rejs na Skhiatos. Następnego dnia odwiedzili Meteory, by zobaczyć kilka cudownych miejsc. Sobotnie Skhiatos z synem Kostasa i niedzielne Meteory z Katarzyną, okazały się warte pobudki o piątej rano.

Odwiedzili plażę Koukounaries, gdzie wypoczywała swego czasu księżna Diana. Odwiedzili Klasztor Świętej Trójcy w Meteorach, który jak się okazuje, nie był przeznaczony tylko dla Bondowskuch oczu Rogera Moora. Dla nas też był dostępny. Też mogliśmy podziwiać zawieszone pomiędzy niebem a ziemią klasztory - robią wrażenie.

Jako ciekawostkę dodam, że w odwiedzonym przez nas Centrum Nauki i Muzeum Technologii w Salonikach, naszym Jedynkowiczom towarzyszyli ich szkolni koledzy z technikum pojazdów samochodowych oraz mechatronicy z Międzyrzecza Podlaskiego. Na co dzień widywali się też z koleżankami i kolegami z Łap czy Czarnej Białostockiej, którzy jak my odbywali praktyki w regionie Pieria i mieszkali w tym samym hotelu.

Grecka przygoda 2022 w dniu 17 września 2022 roku przeszła do historii, tak jak i droga powrotna po autostradach (i nie tylko) Grecji, Republiki Macedonii Północnej, Serbii, Węgier, Słowacji i Polski. Pozostały wspomnienia i nawiązane przyjaźnie.

Mówi się, że niebawem kolejna wyprawa, ale o tym następnym razem…

Żegnamy Was i pozdrawiamy serdecznie.

W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku i opiekunów wyjazdu, kilka słów skreślił Grzegorz Biernacki.