Przedstawiciele Powiatu Kłobuckiego na jubileuszu 620-lecia Mościsk na Ukrainie

03 Październik 2024

Samorząd miasta i gminy Mościska w Ukrainie, z którym samorząd Powiatu Kłobuckiego podpisał umowę o współpracy, zaprosił zaprzyjaźnione polskie samorządy  na obchody 620 rocznicy nadania praw miejskich.

Na zaproszenie Burmistrza Mościsk Mirosławy Pelc w jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli: Starosta Kłobucki Dariusz Pilśniak, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wystalski oraz Radny rady Powiatu, Wiceprezes Funduszu Górnośląskiego S.A. Mariusz Mandat.

Delegacja z Powiatu Kłobuckiego, w trakcie pobytu, odwiedziła także dwie polskie szkoły oraz polski kościół.

W uroczystościach rocznicowych oprócz delegacji z Powiatu Kłobuckiego, uczestniczyli również przedstawiciele innych samorządów z Polski w tym m.in. Starosta Przeworski Dariusz Łapa oraz Wójt Gminy Orły Bogusław Słabich z delegacją.

Podczas obchodów samorządy złożyły kwiaty i zapalono znicze pod krzyżem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. Przedstawiciele samorządów polskich wraz z gospodarzami, wzięli też udział, w uroczystościach, w których uczczono żołnierzy ukraińskich, którzy utracili życie, w trwającej wojnie z Rosją.

Podniosłe uroczystości odbywały się przy pomniku w Mościskach, przy którym ustawiono 69 fotografii poległych w ostatnich dwóch latach żołnierzy, mieszkańców regionu mościskiego.