do góry
ikonaKalendarium cyklicznych wydarzeń kulturalnych w powiecie w roku 2025ikonaPraca aptek od dnia 01.01.2025 r.
Strona główna Aktualności

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Kłobucku podsumowują projekt polsko-niemiecki

30 Maj 2017
kategoria:
Aktualności

 

 

 
 

W dniach 16 - 21 maja 2017 roku 18 uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kosińskiego w Kłobucku  wzięło udział w polsko-niemieckim projekcie „Pamiętamy o przeszłości, myślimy o przyszłości”, realizowanym w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć”.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 15 200 zł, pozyskanemu przez Zespół Szkół nr 3 w Kłobucku od Fundacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, uczniowie kłobuckiego liceum oraz ich rówieśnicy z Niemiec (Dietrich Bonhoeffer Gymnasium w Metzingen) realizowali projekt w miejscach pamięci hitlerowskiego terroru na terenie Krakowa i byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Odwiedzili również Wieliczkę oraz Zakopane.

Celem projektu było poszerzenie wiedzy o nazistowskim terrorze, uświadomienie doniosłości zachowania pamięci o wydarzeniach z okresu II wojny światowej w kontekście wydarzeń  we współczesnym świecie, nadanie pokojowej jakości relacji między młodymi Polakami i Niemcami, rozwój kompetencji językowych. 

Licealiści wraz z rówieśnikami z Badenii - Wirtembergii skorzystali  z oferty pedagogicznej Muzeum Historycznego Krakowa i Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, aby z większą świadomością zachować pamięć o przyczynach, sprawcach, ofiarach II wojny światowej. Projekt miał także na celu skonfrontować dotychczasową wiedzę młodych ludzi z Polski i Niemiec o narodowym socjaliźmie i ich wyobrażenia o miejscach nazistowskiego reżimu z prawdą historyczną, skorygować je, wyciągnąć wnioski z historii, aby współcześnie umiejętnie podejść i reagować na zjawiska ksenofobii, wykluczenia, przemocy, uprzedzeń.

Każdy dzień był pełen różnorakich wrażeń. Pierwszego dnia odbyła się runda zapoznawcza dla obydwu grup, a rozmowy prowadzone były w języku niemieckim i angielskim. W grupach międzynarodowych młodzi ludzie uczestniczyli także w podchodach. Idąc Traktem Królewskim - wiodącym od kościoła św. Floriana -  z mapami w ręku,  rozwiązywali zadania przy poszczególnych obiektach na trasie prowadzącej ich aż pod Wawel.

Wieczorową porą odbyły się wieczory polski i niemiecki, kiedy to uczniowie z Polski i Niemiec przedstawiali swój kraj, powiat, miasto i szkołę. Gimnastyki dla języka dostarczyły polskie i niemieckie łamańce językowe oraz przysłowia. Nie obyło się także bez degustacji tradycyjnych polskich i niemieckich słodkości, aromatycznej polskiej kiełbasy czy piaskowej babki. Wymieniać by długo...

Drugiego dnia w dwóch równoległych grupach uczniowie, prowadzeni przez krakowskich przewodników, wyruszyli w całodzienną wędrówkę w odkrywaniu historii Krakowa i w poszukiwaniu miejsc związanych z hitlerowskim reżimem. Na terenie Kazimierza pod pomnikiem zamordowanych Żydów złożyli symboliczne i jakże wymowne kwiaty w kolorach polskiej i niemieckiej flagi.

Kolejny dzień to odkrywanie krakowskiej Trasy Pamięci. Zderzeniem z prawdą historyczną okazał się pobyt polsko-niemieckiej grupy w Fabryce Schindlera czy w Aptece pod Orłem. Wiedzy historycznej dostarczyły młodym ludziom warsztaty dotyczące polityki eksterminacji na przykładzie krakowskiego getta, a także pobyt na ulicy Pomorskiej, gdzie podczas II wojny światowej znajdowała się siedziba gestapo.

Wprowadzeniem do wizyty w miejscu pamięci Auschwitz-Birkenau była dla uczniów projekcja filmu Marka Hermana "Chłopiec w pasiastej piżamie". Wizytę w Oświęcimiu rozpoczęły warsztaty przygotowujące do wizyty w byłym obozie koncentracyjnym prowadzone przez edukatora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

W Auschwitz pod Ścianą Straceń przedstawiciele uczniów polskiej i niemieckiej szkoły odczytali w dwóch językach cytat z kazania Jana Pawła II, jakie Papież wygłosił na terenie Auschwitz w 1979 roku. Wszystkim zamarły na chwilę serca, a wzruszenia nie dało się ukryć.

Uczestnicy projektu zwiedzili także kopalnię soli w Wieliczce, a w Zakopanem – udali się na Kasprowy Wierch.

W projekcie uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich III LO im. K.Kosińskiego w Kłobucku: Mateusz Desperak, Alicja Długosz, Karolina Dobrowolska, Radosław Drutowski, Wiktoria Dziubek, Agata Jura, Wiktoria Karwala, Kinga Kasperczak, Zuzanna Kasprzak, Paulina Kokot, Marta Kołodziej, Monika Kowalczyk, Paulina Myślińska, Konrad Krawczyk, Klaudia Krysiak, Wiktoria Mazurek, Maja Roman, Urszula Sawicka.

Inicjatorem projektu z ramienia szkoły oraz jego wykonawcą była Pani Agnieszka Sroka-Adamus – nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku.

Za rok kolejne spotkanie  młodzieży - tym razem w Niemczech.