do góry
ikonaPraca aptek od dnia 01.04.2024 r.
Strona główna O Powiecie Kultura Wydarzenia kulturalne

Do cyklicznych imprez odbywających się na terenie Powiatu można zaliczyć:


Dni Długoszowskie

Impreza mająca na celu upamiętnienie postaci Jana Długosza – słynnego dziejopisarza i wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Marcina w Kłobucku, wypełnione są bogatym programem kulturalnym i sportowym.
Patronat nad imprezą obejmują:

  • Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
  • Sekretarz Generalny Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie,
  • Starosta Kłobucki,
  • Burmistrz Kłobucka.
Pomnik Jana Długosza odsłonięty 20 września 2015 roku na Rynku im. Jana Pawła II w Kłobucku

W ciągu całego tygodnia w kłobuckim ośrodku kultury odbywają się wykłady i panele dyskusyjne dotyczące Jana Długosza. Dni Długoszowskie jak co roku kończy niedzielna uroczysta Msza święta w Kościele św. Marcina. W roku 2015 w 600 - lecie urodzin kronikarza na rynku Kłobucka stanie jego pomnik. To jest pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, żeby powstał pełnowymiarowy pomnik Jana Długosza. Powstał specjalny komitet organizacyjny, który zbiera środki. Koszt tego pomnika, który będzie odlany z brązu to ok. 130 tys. zł. Istotne jest też to, że podczas obrad Towarzystwa Historycznego w Krakowie został skierowany wniosek do Sejmu RP, aby 2015 rok ogłosić Rokiem Jana Długosza.

Starosta Kłobucki Pan Henryk Kiepura oraz Prezes Stowarzyszenia „Wieniawa” Pan Andrzej Sękiewicz podczas okolicznościowych wystąpień z okazji odsłonięcia pomnika Jana Długosza


Ogólnopolski Bieg Szlakiem J. Długosza

Bieg ten odbywa się w ramach Dni Długoszowskich. Celem imprezy jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja zdrowego i aktywnego stylu życia.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Biegu Szlakiem J. Długosza w trakcie rywalizacji

Organizatorzy biegu:

  • Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne ''Wieniawa''
  • Śląskie i Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
  • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kłobucku

Współorganizatorzy:

  • Starostwo Powiatowe i Urząd Miejski w Kłobucku
  • Ministerstwo Sportu i Turystyki w Warszawie
  • Samorząd Województwa Śląskiego
  • Zespół Szkół Nr 2 im. Jana Długosza w Kłobucku

Warunki uczestnictwa:
Zapisy na podstawie dokumentu tożsamości (legitymacja szkolna, dowód osobisty lub paszport). Decyduje rocznik a nie klasa, do której uczeń uczęszcza. W biegach młodzieżowych dzieci i młodzież do 18 lat startują na podstawie pisemnego oświadczenia o starcie na własną odpowiedzialność, podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego z podanym numerem telefonu. Oświadczenie można także wypełnić na miejscu przy rejestracji. Do biegu głównego zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w dniu biegu mają ukończone 16 lat i posiadają aktualne badania lekarskie lub złożą oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność.

Święto Plonów

To święto dziękczynienia za udane zbiory. W wielowiekowej tradycji związane jest z chlebem – owocem ciężkiej i pełnej poświęcenia pracy ludzi na roli. Uprawa ziemi od lat kojarzyła się z wytężoną pracą mieszkańców wsi, a także przywiązaniem do tradycji i poszanowaniem dla jej efektów – corocznych zbiorów uprawianych roślin i hodowli zwierząt. Uroczystości dożynkowe to też szczególna okazja do wyrażenia godności, jedności, szacunki i uznania dla pracy na roli i siły środowiska rolniczego. Podczas uroczystości prezentowane są wieńce dożynkowe, przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich poszczególnych gmin. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowych tradycji.

Organizatorzy Starosta Kłobucki - Henryk Kiepura i Wójt Gminy Panki - Bogdan Praski podczas powitania uczestników dożynek


W 2014 roku wieńce dożynkowe przygotowały:

  • KGW Zajączki z Gminy Krzepice,
  • KGW Władysławów z Gminy Miedźno,
  • KGW Przystajń z Gminy Przystajń,
  • KGW Rębielice Królewskie z Gminy Popów,
  • KGW Kamyk z Gminy Kłobuck,
  • KGW Kostrzyna z Gminy Panki,
  • KGW Waleńczów z Gminy Opatów,
  • KGW Parzymiechy z Gminy Lipie,
  • KGW Truskolasy z Gminy Wręczyca Wielka.
Prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu Powiatu Kłobuckiego

Dożynki powiatowe są okazją do uhonorowania rolników, przetwórców i sołtysów, którzy zarówno wynikami produkcyjnymi osiąganymi w gospodarstwie, jak i postawą społeczną wyróżniali się w swoim środowisku.
Dodatkowymi atrakcjami dożynek są stoiska promocyjne instytucji i firm działających w sektorze rolnictwa (ODR, ARiMR, KRUS, LGD ''Zielony Wierzchołek Śląska''), rękodzieła artystycznego, wyroby piekarniczo-cukiernicze z możliwością zakupu. Na przybyłych gości czekają także: wesołe miasteczko, plac zabaw dla dzieci oraz liczne stoiska gastronomiczne. Wspaniała zabawa trwa do późnych godzin nocnych.

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

W uroczystościach związanych z obchodami dnia patrona strażaków - św. Floriana biorą udział delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych ze wszystkich gmin powiatu kłobuckiego. Odbywa się przemarsz i prezentacja jednostek OSP oraz wręczenie odznaczeń państwowych i związkowych. W obchodach uczestniczą przedstawiciele Krajowych i Wojewódzkich władz Państwowej Straży Pożarnej, władze powiatu, samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie.

Przemarsz strażackich pocztów sztandarowych podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka
 

Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych

Przemarsz z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Zajączki Pierwsze

Pomysł organizacji tego typu imprezy zrodził się w celu podkreślenia niezwykłej wagi Orkiestr Dętych w życiu społecznym i kulturalnym poszczególnych środowisk. Dziś trudno sobie wyobrazić znaczące uroczystości strażackie, gminne, państwowe czy kościelne bez udziału Orkiestry Dętej. Muzycy poświęcają swój wolny czas po to, aby nie tylko realizować swoje zainteresowania, ale przede wszystkim by wzbogacać wszelkie uroczystości swoją grą i przynosić chwałę straży, miastu czy gminie. Przegląd Orkiestr Dętych w Powiecie Kłobuckim mają – jak do tej pory charakter konkursowy.

Występ sceniczny orkiestry GOKSiR Przystajń

Przeglądy są znakomitą okazją do wymiany repertuarowej. To doskonała okazja służąca prezentacji dorobku, przykład wspólnego muzykowania i kształtowania charakteru młodego pokolenia. Są to spotkania przyjaciół Orkiestr Dętych, muzyków jak również mieszkańców miast, miasteczek i gmin, którzy cenią Orkiestry Dęte oraz wykonywaną przez nie muzykę marszową czy rozrywkową. Przeglądy z roku na rok stają się coraz atrakcyjniejsze, zarówno pod względem prezentowanego przez Orkiestry repertuaru, jak i poziomu artystycznego wykonywanych utworów. Każda Orkiestra prezentuje się dwa razy, raz podczas przemarszu ulicami miast, drugi raz na estradzie. Poziom artystyczny Orkiestr Dętych biorących corocznie udział w przeglądach, z roku na rok systematycznie się podnosi. Podobnie ich repertuar ulega ciągłym przeobrażeniom. Orkiestry w swoim programie artystycznym posiadają utwory o bardzo różnorodnym charakterze. Przeglądy te budzą ogromne uznanie wśród licznie gromadzącej się publiczności, która serdecznie przyjmuje młodych muzyków, nie szczędząc im gorących braw na koncertach, jak i podczas prezentacji w marszu. W roku 2014 partnerem Starostwa Powiatowego przy organizacji XVI edycji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych była gmina Przystajń. Od kilku lat znaczącym partnerem przy organizacji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych jest Lokalna Grupa Działania ''Zielony Wierzchołek Śląska''.

Powiatowa Prezentacja Tradycji Bożonarodzeniowych

Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Popów prezentujące potrawy wigilijne

Wydarzenie to jest wprowadzeniem w nastrój Świąt Bożego Narodzenia i na stałe wpisuje się w już w kalendarz imprez powiatu kłobuckiego. Spotkanie przebiega w iście świątecznym nastroju: łamanie opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz degustacja potraw. Zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich prezentują świąteczne i wigilijne dania przyrządzone głównie na podstawie regionalnych, oryginalnych przepisów. Często są to przepisy przekazywane przez mamy czy babcie. Potraw jest bardzo dużo i są one bardzo różnorodne: słodkie wypieki, dania rybne, sałatki, kapusta przyrządzona na różne sposoby, pierogi, paszteciki, mięsa, wędliny i wiele innych smakołyków. KGW, z każdej gminy Powiatu Kłobuckiego przygotowuje własny stół. Wszystkie koła KGW w podziękowaniu za pięknie przygotowane stoły otrzymują nagrody.

Powiatowa Prezentacja Tradycji Wielkanocnych

Organizatorzy spotkania podczas powitania gości

Panie, reprezentujące gminy powiatu kłobuckiego z KGW prezentują stoły suto zastawione tradycyjnymi wielkanocnymi smakołykami. Wielkanocne wypieki, pyszne wędliny, sałatki i inne dania są eksponowane w towarzystwie ręcznie wykonanych koszyczków, pisanek, kwiatów, stroików, serwetek, gaików i innych świątecznych dekoracji wykonanych przez artystów i twórców ludowych.

Koło Gospodyń Wiejskich z Gminy Przystajń prezentujące potrawy wielkanocne

Impreza ta, to okazja do integracji lokalnej społeczności i kultywowania tradycji wielkanocnych oraz do wymiany doświadczeń, pomysłów i nawiązania nowych kontaktów. Uczestnicy Prezentacji mogą podziwiać ozdoby wielkanocne, wykonane ręcznie przez członków poszczególnych stowarzyszeń, odbywa się także degustacja przygotowanych przez każdą grupę wielkanocnych potraw. Każda potrawa związana jest ze Świętem Wielkanocy i regionem, który dana grupa reprezentuje. Ekspozycje licznie odwiedzają okoliczni mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz reprezentanci instytucji i organizacji rolniczych.

Ogólnopolski Bieg Krzepkich

Najmłodsi uczestnicy Ogólnopolskiego Biegu Krzepkich w Krzepicach w trakcie rywalizacji

Z roku na rok Bieg Krzepkich cieszy się coraz większą popularnością. W zmaganiach udział może wziąć każdy, bez względu na płeć czy wiek. Celem zawodów jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy aktywnego wypoczynku i rekreacji ruchowej oraz zdobywania nowych jej zwolenników, a także popularyzacja masowej rekreacji biegowej w środowisku miasta i gminy Krzepice oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.
Głównymi organizatorami i patronatami zawodów są MGLKS Liswarta Krzepice, Urząd Miejski w Krzepicach, Starostwo Powiatowe w Kłobucku oraz LGD ''Zielony Wierzchołek Śląska''.

Powiatowy Festiwal Folklorystyczny

Występ zespołu folklorystycznego KGW

Na Festiwalu występują zespoły folklorystyczne z terenu powiatu kłobuckiego, które wykonują pieśni ludowe związane z tradycją naszego regionu. Celem festiwalu jest m.in. wzbudzanie zainteresowania i szacunku do zwyczajów ludowych, kultywowanie tradycji powiatu kłobuckiego oraz zachowanie, ochrona a przede wszystkim promocja dialektów naszego regionu.

Występ zespołu Folklorystycznego KGW Łobodno

Festiwal cieszy się dużym zainteresowaniem, uczestnicy z roku na rok zaskakują komisję. Prócz śpiewów na scenie sali widowiskowej obserwować można tańce, grę na akordeonie, a przede wszystkim świetną zabawę, integrację oraz energię i pasję jaką wnosili ze sobą na scenę kolejni uczestnicy. Każdy zespół i soliści po występach zostają zaproszeni na pyszny posiłek. Festiwal kończy się oficjalnym ogłoszeniem wyników, wręczeniem pamiątkowych dyplomów oraz wspólnym radosnym śpiewem, biesiadą wszystkich zgromadzonych uczestników.

Jurajski Festiwal Tańca Freestyle

Występ uczestników Jurajskiego Festiwalu Tańca Freestyle

Turniej powstał w 1992 roku. Na początku była to impreza dwudniowa. Przyjeżdżały zespoły z całej Polski, a teraz głównie z regionu. Pierwotnie w zmaganiach uczestniczyli soliści, duety i formacje. Obecnie rywalizują tylko formacje. W festiwalu tym swoje pierwsze kroki stawiał Artur Cieciórski, który wygrał ''You can dance''. Na tej samej scenie tańczyła także Anna Wyszkoni. Wielu tancerzy, którzy zaczynali w latach 90. występowało na kłobuckiej scenie. W ocenie najbardziej brana jest pod uwagę widowiskowość. W festiwalu bierze udział wiele formacji tanecznych, rywalizujących o nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Są to grupy zarówno z okolic Kłobucka, jak i takie, które dotarły do Kłobucka z innych miast aglomeracji śląskiej. Występy poszczególnych formacji różnią się stylem i dynamiką. Zgodnie z nazwą w festiwalu mogą uczestniczyć zespoły z różnych obszarów współczesnego tańca, m.in.: disco, hip-hop, funky w tym popping i locking, modern, jazz, showdance, breakdance.

Pamiątkowe zdjęcie laureatów Jurajskiego Festiwalu Tańca Freestyle

Nagrody finansowe dla najlepszych, ufundowane są przez Starostę Kłobuckiego, Burmistrza Kłobucka oraz LGD ''Zielony Wierzchołek Śląska''. Poza konkursem organizowana jest też próba ustanowienia rekordu w liczbie osób jednocześnie tańczących na scenie.

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego – Węglowice

Pokazy taneczne w wykonaniu miłośników tańca towarzyskiego seniorów

Taniec towarzyski to wspaniały sposób na życie, poznając kroki taneczne zapominamy o problemach życia codziennego. Taniec towarzyski nie tylko wpływa na lepszą kondycję fizyczną, ale również psychiczną. Poruszanie się bowiem w rytm muzyki jest naturalną i instynktowną reakcją naszego organizmu. Poznając kroki i ucząc się nowych układów tanecznych stopniowo odczuwamy coraz większą przyjemność.

Wręczanie nagród laureatom Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Kłobuck - Węglowice

Festiwal Blues nad Okszą

Występ uczestnika Festiwalu Blues Festiwal nad Okszą

Od początku jego celem jest popularyzacja muzyki. Dziś mieszkańcy Kłobucka nie wyobrażają sobie jesieni bez porządnej dawki bluesowych dźwięków. Festiwal to także świetna okazja do promocji miasta wśród zaproszonych gości, bo też Kłobuck co rok odwiedzają gwiazdy bluesowej sceny muzycznej. Od 2002 roku festiwal wspiera obecna dyrektorka MOK, Barbara Marszał-Kościelniak. Kłobucki Blues Festiwal nad Okszą wszedł już do kanonu polskich imprez bluesowych. Znany jest nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W końcu w ciągu tych kilkunastu lat zagrała tu czołówka rodzimego bluesa oraz sławy zza oceanu: Stan Skibby, Chuck Frazier, Lester Kidson czy Frank Morey. Do dnia dzisiejszego odbyło się już czternaście jego edycji, organizatorem festiwalu jest Miejski Ośrodek Kultury oraz powiat kłobucki.

Występ Pana Ryszarda Kadziaka – inicjatora i organizatora festiwalu